Co znaczy rodzina?

Konsultacje rodzicielskie stanowią zamkniętą formę pomocy i są odpowiedzią na trudności wychowawcze rodziców. Na konsultacji, członkowie rodziny, także dzieci, mogę w bezpieczny sposób porozmawiać o swoich potrzebach, oczekiwaniach, co jest trudne w relacjach domowych, o możliwych rozwiązaniach, omówić konkretne problemy wychowawcze.

Celem pierwszej konsultacji rodzinnej jest wzajemne poznanie się oraz określenie dalszej formy wsparcia, czyli ustalenie, co będzie obszarem wspólnej pracy, jaka ma być częstotliwość spotkań i kto będzie w nich uczestniczył. Czas trwania takiego spotkania to zazwyczaj 60-90 min. Liczba spotkań zależna jest od indywidualnych potrzeb klientów i złożoności zgłaszanych problemów.

Po 1-2 spotkaniach podejmowana jest decyzję, czy taka forma pomocy jest wystarczająca, czy też potrzebna będzie dłuższe, wsparcie dla rodziny lub jej członków np. terapia rodzinna, objęcie wsparciem innych specjalistów.

Celem pracy z rodziną jest wspieranie rodziców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą, poprawa umiejętności lepszego porozumiewania się, nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.

Konsultacji udziela Monika Cioś.
Z wykształcenia jestem pedagogiem i pracownikiem socjalnym. Ponad trzynaście lat pracowałam jako Asystent Rodziny w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej towarzysząc rodzinom w poszukiwaniu rozwiązań ich trudnej sytuacji życiowej, udzielając im pomocy na każdym etapia życia rodzinnego, wspierając w kryzysie. Ponad to jako koordynator i prowadząca zajęcia w projektach na rzecz młodzieży „Architekci Przyszłości II”, „Szkoła Usamodzielnienia”, udzielałam pomocy dzieciom i młodzieży w wejście w dorosłe życie. Jako koordynator rodzin w projektach „Rodzina Razem” wspierałam rodziny zagrożone umieszczeniem dzieci poza systemem rodzinnym, celem uniknięcia utraty więzi rodzinnych. Doświadczenia w pracy z rodzina dostarczyła mi również praca Trenera Umiejętności Psychospołecznych. Stale staram się podnosić swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w różnych szkoleniach. Każda z podejmowanych przeze mnie aktywności zawodowych jest mi bliska z uwagi na chęć niesienia pomocy innym i realizowania się w powyższym aspekcie.

Dyżury: Piątek, godzina 16:30-19:30
Zapisy: Numer telefonu do Fundacji : 579 718 792
Mail: wsparcie.znaczenie@gmail.com